[adinserter block="1"]

פעולת עזרה ראשונה הצגה אינטרקטיבית

3.5
(2)

תגיות:

אין תגיות.

זמן הפעולה: 30 דקות

מטרות הפעולה:

ללמד את החניכים איך להתנהל בסיטואציות מסוכנות של פציעה וכדומה.

תוכן הפעולה

הפעולה היא אסופה של סיטואציות בהן החניכים נתקלים לכל סיטואציה נבחר שני חניכים. לאחר שנבחר את הנציגים נסביר להם איפה ומתי הם נמצאים, לדגומה בטיול שנתי בדרום בשעות הבוקר. לאחר מכן נספר בקצרה דברים שהם עברו והחניכים יצטרכו לשחק לפי הדיבוב שלנו. כשיגיע הרגע שבו נשקפת סכנה/ יש לחניכים בחירה מה לעשות ניתן לחניכים אופציות לבחור מה הנציגים צריכים לעשות. ובהצבעה דמוקרטית נחליט מה הנציגים עושים. אם החניכים בחרו באופציה  הלא הנכונה לנציגים יקרה משהו רע  (בהצגה, לא באמת). לצורך הכתיבה של הפעולה השמות של הדמויות יהיו דני וליה.

הפעולה בצורתה העכשיות מתאימה לצעירה. כדי להתאים אותה לנעורים נותנים לחניכים חופש יצירתי ולא מגבילים אותם בסיפור מוכן מראש. ככה שכל קבוצה תחשוב במשך עשר דקות על ההצגה שלה.

סיטואציה 1 הכשת נחש בטיול שנתי

דני וליה הלכו עם הכיתה בטיול השנתי. הטיול שנתי הוא במצפה רמון, בדרום. עכשיו השעה  אחת בצוהריים ושניהם מתים מחום. המורה  עומדת לעשות מיקימיקי (לשתות מהבקבוק) וליה ממש רוצה להרשים את דני באתגר אז היא ממש מתאמצת. אבל  דני בכלל לא מתסכל הוא מתעסק בלהוציא את האבן מהנעל שלו. ליה רואה שדני לא מסתכל ונהיית עצובה, לפתע ליה מזהה נחש ליד דני וצורחת, דני  נבהל ושואל אותה “מה קרה” ליה צועקת לו “נחש” ומצביעה לכיוון הנחש. דני נבהל וצורח גם “מה נעשה”

האופציות:

 1. לעשות תנועות מהירות וחדות כדי להפחיד את הנחש.
 2. לנסות להרוג את הנחש עם האבן.
 3. לא לזוז ולהודיע למורה. נכון

אם החניכים בחרו באופציה אחת או שתיים הנחש  הכיש את דני ברגל. ליה מתלבטת מה לעשות.

האופציות:

 1. לחכות לאמבולנס ולקבע את הרגל. נכון
 2. לתת לדני משקה מתוק להעלות את רמת הסוכר בדם.
 3. ללכת לבית החולים ברגל.

נדגים איך עושים קיבוע ראשוני עם חבל ובוס.

סיטואציה 2 עקיצת דבורה בלונה פארק

ליה ודני נמצאים בלונה פארק השעה שש אחרי הצוהריים. הם עולים על האנקונדה וצועקים כל מיני שטויות. אחרי שהם יורדים מהמתקן די מתלהב ” איזה מגניב המתקן הזה, אני יכול לעשות אותו עוד עשר פעמים” ליה אכלה פיצה לא טובה וכואבת לה הבטן. דני צוחק עליה שהיא סתם רגישה למתקנים. פתאום ליה מבחינה בדבורה ” דני דבורה”. דני רואה את  הדבורה ומתחיל להציק לה עם הידיים. ליה :” מה אתה עושה היא תעקוץ אותך” דני:” לא שווה לה היא תמות, אייה” דני נעקץ מהדבורה וצועק מכאבים.  מה עליהם לעשות?

האופציות:

 1. לגרד את העוקץ.  נכון
 2. ללכת לבית חולים.
 3. להוציא את עוקץ עם פינצטה.

ההמלצה היא לגרד את העוקץ החוצה ולא ללחוץ עליו ישירות בפינצטה (כדי לא ללחוץ על שקית הארס). אך לאחר זמן קצר – לאחר שכל הארס שהיה בשקית הארס כבר יצא החוצה – אין זה משנה כיצד מוציאים את העוקץ. העיקר שהוא ייצא החוצה כדי למנוע זיהום משני.

סיטואציה 3 שבירת רגל בסקייטפארק

דני וליה בסקייטפארק אחרי חודש שדני ניסה לשכנע את ליה לבוא לנסות לרכבת על סקייט שלה בפארק. הם נכנסים סקייטפארק ודני מכיר שם אתם כולם מנופף לכמה חברה, אבל הם לא ראו אותו אז הוא מובך שעשה להם שלום והם לא קלטו. הם מגיעים לאזור בסקייט שדני הכי אוהב. ליה: ” קבל טריק שלמדתי” היא עושה אולי ממש גובהה. דני מתרשם :” כל הכבודה  כמה זמן עבדת על זה?” ליה:” איזה שבוע”. דני ” : טוב אני מראה לך איך אני יורד את הירידה הזאת ותעשי אותה אחרי סבבה?” ליה: “סבבה”. דני יורד את הירידה וליה מתרשמת.  ליה נגשת אל הקצה מהססת ומחליטה  לרדת את הירידה. ליה נופלת וצועקת מכאבים. ליה: ” נראה לי שברתי את הרגל”  דני מבוהל : ” יוא, מה נעשה?”

אופציות

 1. ללכת מהר לבית החולים הקרוב
 2. לקום ולאט לאט להמשיך לרכב על הסקייטבורד
 3. לחכות עד שתגיע עזרה בלי להזיז את הרגל. נכון

סיטואציה  4 פצע פתוח גלישה בים

ליה ודני בקייטנת גלישה בחוף פלמחים. הם שניהם יושבים על הגלשנים מחכים לגל שיגיע. ליה:” נו איך אתה מסכם את השנה דני?” (ניתן לחניך חופש יצירתי) דני ” היי בא אלינו גל”  ליה מתחילה לחתור בכל הכוח. ליה מצליחה לתפוס את הגל היא ודני ממש מתלהבים, ליה מתחילה לעשות תרגילים עם הגלשן. אבל היא לא שמה לב שהיא  מתקרבת לחוף.  הגלשן נתקע בחול וליה עפה אל הצדפים ונוחתת עם יד שמאל על צדף. ליה: ” אייה, יוא יורד לי מלא דם, דני מה לעשות?”

אופציות

 1. להכנס לים ולתת לים לשטוף את הפצע.
 2. ללכת לשטוף את הפצע ולהפעיל עליו לחץ עם בד. נכון
 3. לשטוף את הפצע ולשים חוסם עורקים על הזרוע.

אסור להתעלם מדימום רציני אך לרוב לא נצטרך באמת לשים חוסם עורקים. חוסם עורקים זה מוצא אחרון משום שהוא יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לאזור בגוף שממנו הוא חוסם דם. רק אם לחץ אזורי לא עוצר את הדימום ויש חשש לאיבוד מסוכן נשתמש בשיטת חוסם עורקים.

נדגים איך עושים חוסם עורקים.

נעבור שוב עם החניכים מה למדנו בפעולה.

ציוד:

חבלים
בד
בובת נחש
בקבוק מים
בוסים

סרטון הסבר איך עושים קיבוע שבר ברגל :

https://youtu.be/55UYalxJRtE

נוצר על ידי:

כמה היית מדרג את הפוסט?

לחץ על כוכב כדי לדרג!

דירוג ממוצע 3.5 / 5. כמות דירוגים: 2

עדיין אין דירוגים. היה הראשון שמדרג את פוסט זה

תגובות

פנייה לצוות האתר

דלג לתוכן